Apiterapia je metóda, ktorá sa zaoberá vplyvom včelích produktov na ľudský organizmus. Presný vznik apiterapie nevieme presne datovať, ani lokalizovať. Z historických prameňov je známe, že blahodarný vplyv včelích produktov na ľudský organizmus už poznali v starovekom Egypte, Číne alebo Grécku. Využíval sa najmä včelí med, ale objavujú sa aj pramene v ktorom sa spomína pozitívny vplyv včelieho jedu na artritídu.
S príchodom modernej medicíny sa akosi na pozitívny vplyv včelích produktov „zabudlo“, avšak sú krajiny, ktoré sa tejto metóde stále venovali a zdokonaľovali. Príkladom je napríklad Rusko, kde apiterapia sa už v minulosti využívala pri liečbe mnohých ochorení. Za prelomové sa dá považovať vytvorenie apiterapeutického tímu na Permskej lekárskej akadémii a následne otvorenie apiterapeutickej ambulancie. Na základe pozitívnych výsledkov sa nasledovných apiterapeutických kurzov zúčastňovali lekári ale aj laici z rôznych krajín. Dnes už máme odborníkov na apiterapiu aj na Slovensku, ktorí svojimi radami pomáhajú pri liečbe mnohých ochorení, prípade využívajú včelie produkty na podporu konvenčnej liečby.
Okrem medu sa v apiterapii využíva pozitívny vplyv najmä peľu, pergy, materskej kašičky, včelieho jedu, trúdieho homogenátu, prípadne kombinácia týchto produktov z rôznymi bylinami.
Niektorí „odborníci“ najmä pod vplyvom farmaceutického priemyslu sa snažia apiterapiu podceňovať a označovať za neúčinnú, prípadne šarlatánstvo. Pozitívne výsledky tejto metódy bagatelizujú. Priaznivé výsledky a výhody voči syntetickým liečivám, však zabezpečujú ďalší rozvoj tohto odvetvia a zvýšený záujem ľudí o včelie produkty majú pozitívny trend.