Ak ste sa už definitívne rozhodli, že to so včelárením myslíte vážne, je potrebné zabezpečiť si pár základných pomôcok ktoré budete na začiatok potrebovať.
Úľ
Od čias keď sa začali vyrábať drevené úle , začali vznikať rôzne modifikácie týchto úľov a dnes sa na našom území včelári v niekoľkých typoch úľov. Rozdielov medzi úľmi je niekoľko.
V prvom rade je to rámiková miera, laicky povedané „aký veľký rámik sa do úľa zmestí“. Najrozšírenejšia rámiková miera na Slovensku je „B“ pričom sa jedná o rozmer 464 x 275 mm. Často sa vyskytuje aj Čechoslovák „CS“ 370 x 300 mm. V posledných rokoch sa začali viac rozširovať nízkonadstavkové úle Langstroth ktoré majú rôzne modifikácie. Dĺžka rámika je stále ta istá, mení sa len výška rámika. Okrem týchto úľov existuje mnoho ďalších ako Dadant, Jumbo, Waré a podobne. Rozdiel nie je len v rámikovej miere ale aj v počte rámikov. Podľa toho sa úle delia na 9, 10, 11 … rámikové.
Dôležitým kritériom pri výbere úľa je samotná konštrukcia a materiál, z ktorého je úľ zhotovený. Okrem klasických drevených úľov sú dnes v ponuke aj úle polystyrénové, prípadne styrodurové.
O tom ktorý úľ je najlepší či B alebo CS, drevený alebo polystyrénový, zateplený či nezateplený sa neustále vedie medzi včelármi polemika, ktorá asi nikdy neskoční. Každý úľ ma svoje pre a proti a dokonalý úľ neexistuje. Už je len na včelárovi, aby sa rozhodol, akým spôsobom bude včeláriť a aký úľ mu najviac vyhovuje.
Dymák
Je typickou včelárskou pomôckou. Slúži na upokojenie včiel pri práci. Správne použitie dymáka minimalizuje pravdepodobnosť pichnutia včelou.
Trh ponúka rôzne dymáky. Najčastejšie sa používajú pocínované alebo nerezové dymáky s klasickým mechom, alebo sú v ponuke aj dymáky na baterky. Od svojich včelárskych začiatkov som vymenil už niekoľko dymákov. V súčasnosti používam nerezový dymák s ochranou proti popáleniu. Používal som aj dymáky pocínované s ktorými som bol tiež spokojný. Dá sa však predpokladať že nerezový dymák, by mal mať dlhšiu životnosť ako pocínovaný čo sa odráža v rozdielnej cene. Dôležité pri kúpe dymáka je pozorne si prezrieť mech. Jeho celkové prevedenie a materiál z ktorého je zhotovený. Koža na mechoch býva rôznej kvality. Niektorá vydrží roky, ale mal som dymák pri ktorom sa mi koža roztrhla po troch mesiacoch používania. Aj keď sú dnes dostupné aj náhradné mechy na dymák, správny výber nám môže ušetriť pár eur za náhradný mech. Dôležité je aby dymák „sadol“ včelárovi do ruky.
Rozperák
Rozperák slúži na uvoľňovanie, oddeľovanie jednotlivých nádstavkov, rámikov a ich vyberanie. Rámiky sú pritmelené voskom a propolisom, a ich vybratie bez rozperáka by bolo veľmi komplikované.
V ponuke sú rôzne druhy rozperákov a ich výber je poväčšine na tom ako včelárovi sadnú. Niekto uprednostňuje obyčajné kovové rozperáky, iný zasa rozperák s drevenou rúčkou, kvôli lepšiemu úchopu. Všetko je to však na subjektívnom uvážení včelára.
Ochranný odev
Medzi ochranné odevy patrí včelársky klobúk, kukla, včelárska blúza, prípadne kombinéza a včelárske rukavice. Ako už samotný názov napovedá ide o odev, ktorý včelára chráni pred včelím pichnutím. Jednotlivé druhy ochranných odevov sa od seba v podstate nelíšia. Rozdiely sú len v strihoch, prípadne použitom materiály. Aj keď si vyberiete akýkoľvek model, hoci z tých najkvalitnejších materiálov, včeliemu žihadlu sa pri včelárení nevyhnete.
Okrem vyššie uvedených základných včelárskych potrieb je potom množstvo vecí ktoré následne včelár potrebuje pri vytáčaní medu jeho uskladnení, kŕmení a liečení včelstiev, chove matiek, dezinfekcii úľov a včelárskych pomôcok a podobne. Dnes je dostupná široká ponuka rôznych včelárskych potrieb a zariadení v rôznych cenových reláciách. Výber zo širokého sortimentu je na včelárovi, ktorý by mal aj zohľadniť či daný produkt vôbec potrebuje. Mnohé marketingové stratégie a reklamy nás nabádajú kúpiť veci, ktoré v podstate ani nepotrebujeme a nevyužijeme. Ani včelárske potreby nie sú výnimkou.